امروز: چهارشنب 01 اسفند 1397 برابر با 20 فوریه 2019

عاشقانه ها

مصاحبه با جواد شادکام مدیریت مزون شادکام

مزون شادکام

جواد شادکام دانش آموخته طراحی لباس، طراح و مدیر مجموعه های برند Javad shadkam که از یکم آذرماه هزار سیصد و شصت و هشت، آن زمانی که فقط نوجوانی دوازده ساله بود ،پا به دنیای پررنگ و نگار سحر آمیز پارچه و مد لباس گذاشت. نوجوانی با رویاهای افسار گسیخته و تلاش و کوششی وصف ناپذیر ...دویدن در دالانی اعجاب انگیز تا رسیدن به همین حالا که او را در قامت یکی از بزرگترین طراحان مد و لباس کشور می بینیم.از افتخارات او همین بس که توانست در سال 1390 عنوان جایزه اول طراح مد و لباس کشور را در جشنواره بین المللی مد و لباس فجر که معتبرترین فستیوال هنری در زمینه مد و لباس است را از آن خود کند. از دیگر افتخارات او می توان به عناوین زیر اشاره کرد:

برترین طراح لباس از نگاه کانون منتقدین خراسان

برترین طراح لباس جشنواره اول و دوم مشهد سال 1382-1383

برنده تندیس و لوح افتخار بهترین طراح لباس جشنواره بین المللی هند (بارلی 2012)

طراح برتر اردیبهشت تئاتر مشهد (1392)

حالا با او به گپ و گفتی صمیمانه نشستیم، او گر چه به هر آنچه به گفته خودش در حرفه خود آرزو بوده رسیده است ، اما هنوز افسار گسیختگی و تجربه اندوزی یک جوان مبتکر و خلاق را در سرش می پرواند. وقتی به دیدارش رفتیم تناسب بس شگفت انگیزی با آرمان و شعارش داشت، در نهایت فروتنی بدرخشید...

آقای شادکام بگذارید کمی متفاوت تر این مصاحبه را شروع کنیم، از گذشته بگذریم و به حال بپردازیم، من با یک کلمه شروع می کنم :لباس!

الان این شوخیه یا جدی

نه کاملا جدی!

لباس دنیایی است برای من که انتها ندارد، نامعلوم است و همچنان کشف نشدنی... همچنین که در ساده ترین تعریف از لباس می توان گفت که در نگاه اول از هر فردی که می بینیم ظاهر او، لباس ها ، فرم و رنگ هایش می تواند دروازه ورود باشد برای رسیدن به دنیای درونی اش ، به شخصیت و پندار روانی اش...

وقتی به محل کار شما رسیدیم فهمیدیم که اغلب مشتریان شما دختران و پسرانی هستند که مشغول محیا کردن مراسم ازدواجشان هستند و باز این نکته که طراحی و دوخت لباس عروس و شب تخصص اصلی شماست، از دنیای رویاگونه و سپید لباس عروس برای ما بگویید.

هر عروس و دامادی که برای این مقوله به من مراجعه می کنند انگار دری به دنیایی ناشناخته برای من گشوده می شود و زنگی برای شروع دوباره یک پروژه کاری با تمام حساسیت هایشان،سعی می کنم که با آنان همراه شوم و احساس همزاد پنداری کنم، یعنی همان حس خوبی که اغلب برای عروس ها شکل می گیرد، همان استرس و اضطراب غیر قابل اجتناب که از کودکی در ذهن خود پرورانده اند و قرار است آن دنیای ذهنی به عینیت تبدیل شود.من باید محتاطانه و با وسواس بیشتری همراهشان باشم و با یک طراحی خوب که البته از داشته ها و دانسته هایم می آید و با ایده هایی که از هم صحبتی با آنان می گیرم بتوانم بهترین انتخاب را برایشان در نظر بگیرم و با ظریف ترین اجرا و با استفاده از بهترین و مجرب ترین و پیشرفته ترین مکانیزم طراحی و اجرا بتوانیم لباسی در خور مخاطبینان ارائه بدهیم.

با توجه به نکته ای که درباره سیستم مجرب کارگاهتان گفتید شنیده ام که بخشی از همان همکاران از اعضای خانواده شما هستند...

بله، به خاطر اینکه فضای کاری من؛ فضای امن و با آرامش باشد تصمیم گرفتم که در بخش های مختلف از خواهرانم و همچنین دختر برادرم که آنان نیز آموزش های لازم را مثل دیگر همکارانم گذرانده اند، استفاده کنم.

و حالا سوالم را دوباره با یک کلمه می پرسم، مد؟

خانم جنتی و آقای لوایی عزیز در واقع می خواهم کج بنشینم و راست بگویم، خیلی با مقوله مد که در جامعه ما شکل صحیح و درستی ندارد موافق نیستم و هر چند در بعضی مواقع با سطح کلان مد هم موافق نیستم ، چرا که در جامعه ما متاسفانه مد بعضی مواقع مد کورکورانه تقلید می شود و هیچ بستگی و وابستگی به فرهنگ غنی سرزمین مان ایران ندارد ،مثالی بزنم رنگ سال 2015 رنگ مارسالا است؛ حالا شما تصور کنید که در یک مهمانی صد نفره نود در صد ازهمان مد پیروی کنند و لباسی به این رنگ بپوشند، این تقلید کورکورانه که تنوعی در آن نیست و ربطی به دنیای افراد ندارد مرا اذیت می کند... چون من اعتقاد دارم دنیای هر فرد آنقدر سرشار از جذابیت های فردی است که بتوان با ایده از همین دنیا در هر لباس برای هر فرد یک اثر هنری خلق کرد.

مقوله تحصیلات در کار شما موثر است یا تجربه؟

به طور قطع هر دو؛ چرا که تجربه در اجرا که منظورم همان

دوخت و دوز است، بسیار مهم است. به عنوان مثال از

جمله شاخصه های بسیار مهم در نامی بودن برند های اروپایی کیفیت بالای برش و دوختشان است. اما در بحث تحصیلات اگر ما اطلاعات کافی در زمینه کارمان داشته باشیم و با سبک ها و مکاتب هنری و مقوله زیبایی شناسی به اندازه کافی آشنا باشیم با تلفیق ها و به روز در آوردن تاریخ پرقدمت و ارزشمند هر فرهنگی می توان طرحی نو درانداخت و شهره آفاق شد. چرا که اصل همین است و به قولی جهانیان نیز اصل را می پسندند. در اینجا لازم است بگویم که خود من جدا از فعالیت های تجربی و اندوخته های تحصیلی برای هرچه بهتر شدن این امر سالیانه در فستیوال های طراحی مد و لباس در کشورهای مختلف شرکت می کنم و از نزدیک با فعالیت های آنان آشنا شده و از این طریق بر دانش خود می افزایم و آن را به روز می کنم.

شنیده ایم که در سایر رشته های هنری نیز فعالیت حرفه ای دارید،کمی برایمان بگویید.

من به مدت 20 سال است که در تئاتر نیز به عنوان و بازیگر و طراح لباس فعالیت دارم و همچنین از سال 1377 نیز به عنوان مجری و بازیگر در شبکه های مختلف تلویزیونی فعالیت داشته و دارم و همه این فعالیت ها زندگی را برایم لذت بخش تر کرده است.

و اما کلام آخر جواد شادکام:

من از پدرم کلمه ای یاد گرفتم که منش زندگی ام را بر پایه آن استوار کردم " اعتماد ".

و میدانم که دعای خیر مادرم همیشه همراه من است. من مدیون مهربانی و حمایت های آنان و دیگر خواهران و برارادرانم هستم و در در پایان برای شمایان آرزو می کنم برقرار باشید و در کمال فروتنی بدرخشید.

محبوب ترین مطالب

حالت های رنگی